Aktuality >> Výstrahy ČHMÚ

Déšť a tání sněhu mohou mírně zvedat hladiny řek

26. února 2021 (pá)

S výhledem na očekávaný vývoj počasí upozorňují meteorologové na možný nárůst hladiny řeky Moravy. Ta by se mohla přiblížit k 1. stupni povodňové aktivity, jeho překročení se však neočekává. Vlivem dešťových srážek a tání sněhu na hřebenech hor totiž zaznamenaly toky v povodí horní Moravy pozvolné vzestupy.

V příštím týdnu by se podle předpovědi mělo začít mírně ochlazovat a tím docházet k pozvolné kulminaci řeky Moravy i jejich přítoků. Bude převládat polojasná obloha s občasným deštěm nebo mrholení. Nejvyšší teploty 8 až 11°C, na horách 2 až 6°C, západní až severozápadní vítr 2 až 5 m/s. V oblasti Jeseníků jsou aktuálně zásoby vody ve sněhu na úrovni 1/5 v porovnání s rokem 2006, kdy Olomouc naposledy zasáhla povodeň.

Dle aktuálního vývoje tak bude na profilu Olomouc - Nové Sady docházet postupně k nárůstu hladiny, která se přiblíží k 1. stupni povodňové aktivity. Jeho překročení se však nepředpokládá.

Vzhledem k předpokládanému vývoji meteorologické situace v příštích dnech očekáváme, že stávající sněhové zásoby se budou vlivem mírného oteplení i nadále postupně snižovat a nebude docházet k výraznému vzestupu hladin řek.

Situaci na tocích budou dále monitorovat pracovníci havarijní služby odboru ochrany.

Další bližší informace naleznete na stránkách Povodí Moravy www.pmo.cz a na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu www.chmi.cz

Fotografie

26. února 2021 (pá)
© statutární město Olomouc | prohlášení o přístupnosti a cookies | ochrana osobních údajů | webmaster