Aktuality >> Výstrahy ČHMÚ

Hladiny Moravy i Bystřice dál stoupají, v Olomouci hrozí uzavření podjezdu „Myší díra"

14. října 2020 (st)

Vytrvalé deště působí problémy i na Olomoucku. V oblasti povodí horní Moravy během včerejšího dne a noci spadlo okolo 50 milimetrů srážek. V důsledku toho nadále rostou průtoky v korytě řeky Moravy a jejich přítoků.

V Olomouci na vodočtu Nové Sady byla dnes v 9 hodin naměřena aktuální hodnota výšky hladiny Moravy 288 centimetrů, přičemž hodnota 1. stupně povodňové aktivity je 360 centimetrů. S ohledem na vývoj srážkové činnosti by řeka Morava měla na území města Olomouce kulminovat v pátek 16. října, kdy se předpokládá, že bude dosaženo hodnoty hladiny v blízkosti 2. stupně povodňové aktivity.

Na řece Bystřici a na Trusovickém potoku bylo dosaženo dnes v ranních hodinách 1. stupně povodňové aktivity. Tok má nadále vzestupnou tendenci.

Důsledkem nepříznivého vývoje tak může dojít k lokálnímu rozlití vody mimo koryto Bystřice, zejména v prostoru takzvané. „Myší díry“. V této souvislosti proto odbor ochrany olomouckého magistrátu upozorňuje občany, že v případě vybřežení bude muset být uzavřen podjezd v ulici Milady Horákové. Lidé by se ani neměli pohybovat v blízkosti vodních toků.

„Aktuální situaci na vodních tocích a hydrometeorologickou předpověď nadále podrobně monitorují pracovníci odboru ochrany. O případném zhoršení situace budeme Olomoučany neprodleně informovat,“ ubezpečil Martin Major, náměstek primátora, který má na starosti oblast ochrany obyvatel. 

Na čtvrteční ráno svolal primátor Mirek Žbánek k jednání jádro povodňové komise. 

Bližší informace naleznete na stránkách Povodí Moravy www.pmo.cz a také na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu www.chmi.cz

Další důležité odkazy:

14. října 2020 (st)
© statutární město Olomouc | prohlášení o přístupnosti a cookies | ochrana osobních údajů | webmaster