Aktuality >> Výstrahy ČHMÚ

Vítr lámal stromy, magistrát nadále monitoruje hladiny řek

5. února 2020 (st)

Počasí posledních dní si vyžádalo zvýšenou pozornost odboru ochrany olomouckého magistrátu i městské policie a profesionálních i dobrovolných hasičů. Ti zaznamenali na třicet výjezdů k odstraňování následků silného větru. Odbor ochrany stále sleduje vývoj situace na vodních tocích. Hladina řeky Moravy v Olomouci dosáhla ve středu až na výšku 309 centimetrů, když ještě 1. února dny byla pouze na úrovni jednoho metru.

V souvislosti se silným větrem, který během úterý zasáhl téměř celou Českou republiku, přijalo množství oznámení o jejich následcích Operační středisko Městské policie Olomouc. „Už před polednem jsme byli požádáni ze strany hasičů o usměrňování dopravy na křižovatce ulic Litovelská a třída Svornosti, kde probíhalo zajišťování střešní plechové krytiny na jednom z domů. Další oznámení bylo směrováno na ulici Rokycanova, kde na střeše jednoho z panelových domů poletovala krycí plachta a oznamovatelka měla obavu, aby stavební materiál umístěný pod plachtou nespadl dolů. Na místě byli kontaktování pracovníci příslušné firmy a vše zabezpečili,“ popsal mluvčí Městské policie Olomouc Per Čunderle. Poslední oznámení řešila hlídka na ulici Foerstrova, kde vlivem povětrnostních podmínek došlo k vychýlení semaforu o zhruba 1,5 metru z jeho osy. Přes operační středisko byly vyrozuměny Technické služby města Olomouce, které přislíbily následnou opravu.

U zhruba tří desítek událostí musely zasahovat jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů si v průběhu posledních hodin vyžádaly situace s odstraňováním následků silného větru a vydatnějších srážek. V drtivé většině případů hasiči odstraňovali spadlé stromy či větší větve na komunikacích a veřejném prostranství anebo stromy, které vykazovaly nebezpečí pádů. Po vydatných srážkách hasiči zasahovali na několika místech s nutností odčerpání či pročištění vodních toků.

„Situaci i nadále sledujeme, v průběhu dnešního dne jsou pro Olomoucký kraj i nadále v platnosti výstrahy pro silný vítr a novou sněhovou pokrývku s možností tvoření sněhových jazyků,“ uvedl Zdeněk Hošák, mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

Fotografie

5. února 2020 (st)
© statutární město Olomouc | prohlášení o přístupnosti a cookies | ochrana osobních údajů | webmaster