I když v Jeseníkách stále intenzivně prší, pro území města Olomouce platí nadále prognóza na profilu Olomouc – Nové Sady na hodnotě 480 cm. Hladina řeky Moravy by měla dosáhnout svého maxima během pondělních brzkých ranních hodin.
Nejvážnější situace je nyní na tocích odvodňující Jeseníky, celé povodí Opavy a na Ostravsku, kde budou ve většině profilů překročeny hodnoty pro 50letých průtoků. Na ostatním území se předpokládají vzestupy nad 3. SPA.
„Morava v profilu Moravičany překročila ve 14 hodin 2. stupeň povodňové aktivity, 3. stupeň podle předpovědi překročí přibližně v 18 hodin. V Olomouci očekáváme dosažení 2. SPA dnes okolo 23. hodiny, následný 3. SPA se předpokládá přibližně v neděli okolo osmé hodiny ranní. Stále je prognóza vývoje na maximální hodnotě průtoku v profilu Nové Sady 280 kubíků za sekundu, což odpovídá desetileté povodni,“ hodnotí stávající hydrologickou situaci tajemník povodňové komise města Olomouc Jan Langr.
„V Chomoutově bylo instalováno protipovodňové mobilní hrazení a do 17 hodin jsou stále vydávány pytle s pískem. I nadále platí, že díky aktuální úrovni protipovodňových opatření bychom to v Olomouci měli zvládnout. Situace se však může ještě měnit, vzhledem k stále předpokládaným vysokým srážkám na území Jeseníků. V 15 hodin byl vyhlášen krizový stav – stav nebezpečí, v této souvislosti byl aktivován i krizový štáb ORP Olomouc. Vzhledem k tomu, že řeka Morava bude v Olomouci kulminovat po dobu několika dní, lze očekávat vysokou hladinu spodní vody a s ní spojené průsaky do níže položených prostor, sklepů a v některých případech i nad volný terén,“ říká primátor Miroslav Žbánek.
Situaci na vodních tocích a hydrometeorologickou předpověď nadále monitoruje havarijní služba odboru ochrany magistrátu města Olomouce. Situace bude průběžně upřesňována.
Sledujte vývoj situace v hromadných informačních prostředcích, například prostřednictvím veřejnoprávních médií, sociálních sítí HZS krajů, sociálních sítí a dalších komunikačních kanálů svých obcí, ČHMÚ. Sledujte jak místní zpravodajství, tak varování o počasí.
Mějte dostatečnou zásobu pitné vody.
Připravte si evakuační zavazadlo.
Nabijte si mobilní telefony, nabijte a připravte si power banky.
Připravte pro případ povodně své domovy.
Doporučení ke zmírnění následků jevů:
Odstraňte, ukliďte nebo upevněte všechny věci v okolí stavby, které by mohla voda odnést.
Zjistěte dopředu, kde se nacházejí uzávěry vody a plynu a jak je v případě evakuace rychle uzavřít, jak vypnout pojistky. Elektrické spotřebiče, které zrovna nepoužíváte, odpojte od elektrické energie.
Pokud je to možné, drahý nábytek a cennosti přestěhujte do vyšších pater. Škody u nepřipraveného domu mohou být až desetkrát vyšší než u domu, který je vyklizený a připravený na příchod povodně.
Připravte si pytle s pískem a těsnící folie.
Zabezpečte chemické látky, které by mohly případně kontaminovat vodu a životní prostředí.