Český hydrometeorologický ústav vydal výstražnou informaci týkající se vzniku extrémních srážek a povodňového ohrožení. V důsledku vydatných srážek se očekávají od pátečního večera výrazné vzestupy hladin vodních toků. Nejvyšší vzestupy s četným překročením třetího stupně povodňové aktivity se předpokládají během soboty a neděle.
V období od čtvrtka 12. do neděle 15. září (suma za čtyři dny) předpokládají meteorologové extrémní srážky většinou v rozmezí od 150 do 250 mm.
„Ve čtvrtek ráno zasedala povodňová komise statutárního města Olomouce, kde jsme si společně se všemi zapojenými složkami a organizacemi města sdělili informace o připravenosti jednotlivých úseků na případný krizový scénář. V tuto chvíli jsou aktivované povodňové plány města. O to stejné, tedy o revizi povodňových plánů a jejich aktivaci a o personální zajištění, žádáme také všechny firmy, které se nacházejí v záplavových oblastech. Podle předpovědí by se případná povodeň neměla v Olomouci projevit dříve než v průběhu soboty nebo neděle. Máme tedy ještě poměrně dost času se na vodu připravit a zajistit majetek,“ řekl primátor města Olomouce Miroslav Žbánek.
Aktuálně probíhají přípravy na krizový scénář:
Již ve středu 11. září vydal odbor ochrany olomouckého magistrátu pokyn hasičským jednotkám k zajištění pohotovosti a kontroly techniky.
Jsou připraveny zásoby písku i pytlů a mobilní hráze, které může město případně využít k zajištění kolektivní ochrany.
Bude uzavřena náplavka.
Nastane-li krizový scénář, budou připraveny plochy pro možnost přeparkování vozidel ze záplavových oblastí.
Kontroluje se propustnost a průchodnost dešťových a kanalizačních vpustí.
Dopravní podnik posílí na víkend pohotovostní službu kvůli případné potřebě přemístění vozidel MHD nebo jejich využití pro případnou evakuaci.
Povodí Moravy ze svých staveb odstraňuje techniku a naopak připravuje mechanizaci pro zajištění propustnosti vodních toků, probíhá dočišťování menších vodních toků.
Kvůli hlášenému silnému větru bude odbor městské zeleně monitorovat také situaci v parcích a v případě hrozícího nebezpečí v součinnosti s městskou policií omezí vstup do parků.
Bude aktivována krizová linka.
„Scénáře v tuto chvíli optimistické nejsou, určitě je třeba obezřetnosti, ale zároveň zatím není důvod k panice. Vše závisí na tom, jak se bude vyvíjet počasí a jaké množství srážek spadne na naší straně Jeseníků. Přesnější informace nám budou známy až v průběhu soboty, kdy už bude patrné, jaká situace bude panovat v oblasti Jeseníků. Teprve potom můžeme poměrně přesně odhadovat, co nás čeká v Olomouci. V takovém případě ještě stále máme více než 18 hodin na to, abychom se na příchod povodně připravili. Z tohoto důvodu zasedne v sobotu dopoledne povodňová komise, která bude rozhodovat o případné evakuaci obyvatel, vozidel a materiálu. Proto žádáme občany, aby na tuto skutečnost byli připraveni a aby dokázali zavčas na doporučení a nařízení povodňové komise reagovat. Samozřejmě mohou nastat i bleskové povodně z přívalových dešťů, ale ty předvídat nedokážeme, proto apelujeme na občany i na firmy, aby se na možný krizový scénář připravili,“ vyzývá vedoucí odboru ochrany olomouckého magistrátu Jan Langr.
„Město Olomouc se pochopitelně na možnost povodňových stavů připravuje a všechny mechanismy včetně způsobu provedení drží v pohotovosti,“ ujišťuje primátor Žbánek.
Doporučení pro občany:
Zamyslet se nad tím, jak postupovat, pokud nastane krizový scénář.
V níže položených lokalitách se připravit na možný příchod povodně.
Zajistit majetek zejména ze sklepních a přízemních prostor.
Při silném dešti dostatečně snížit rychlost jízdy autem, hrozí snížená viditelnost, riziko aquaplaningu.
Při déletrvajícím dešti může dojít k průtoku vody přes komunikace, k jejich zatopení nebo podemletí, případně k sesuvům půdy.
Zhoršený odvod srážkové vody kanalizací – voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku.
Parkovat vozidla na výše položených místech.
Je nezbytně nutné se vyvarovat veškerých aktivit v korytě vodních toků a v případně zaplavených územích.
V případě povodně se vyhnout kontaktu s povodňovou vodou a jejími usazeninami - mohou být kontaminovány.
Množství vody ve vodních tocích, vývoj počasí a meteorologické situace můžete sledovat na stránkách Povodí Moravy www.pmo.cz a stránkách Českého hydrometeorologického ústavu www.chmi.cz.
Na stránkách města www.olomouc.eu a sociálních sítích města budeme průběžně informovat o vývoji situace, přijatých opatřeních a vydaných doporučeních.