Odbor ochrany MMOl
Telefon: 588 488 521
[email protected]
Zatímco se hasičské zbrojnice v Černovíře a Chválkovicích plní materiálem, který o víkendu převeze humanitární konvoj na Ukrajinu, připravili pracovníci odboru ochrany olomoucké evakuační centrum do perfektního stavu. Přibližně stovka lůžek v provizorně vytvořených boxech, které obsahují také uzamykatelné skříňky, je určena primárně jako rezerva pro krátkodobé pobyty uprchlíků, kteří u nás budou hledat ubytování.
„Konvoj vypravíme do západoukrajinského města Černivci, s nimi také komunikujeme o přesné podobě konkrétní pomoci. Od pondělí jsou otevřená dvě sběrná místa, kam mohou Olomoučané nosit věci dle zveřejněného seznamu,“ vysvětluje primátor Mirek Žbánek a zdůrazňuje, že je třeba dodržet seznam požadovaných věcí. „Účelem je, aby se humanitární pomoc dostala co nejdříve na místo určení, tedy do sídla civilní ochrany Černivci. Aby kamiony s naší pomocí neuvízly na hranicích, je třeba poslat jen ten materiál, který je na seznamu.“
Sběr materiálu pro civilní obranu města Černivci pokračuje v obou hasičských zbrojnicích prozatím do pátku. V pátek už začne jeho nakládání do kamionů, které pak po naplnění vyrazí na východ. V případě potřeby ze strany ukrajinské civilní obrany bude sbírka pokračovat i v dalších dnech a týdnech. Olomoučané od začátku nosí množství materiálu, většinou v perfektní kvalitě. „Lidé vozí například deky nebo karimatky rovnou z obchodu,“ oceňuje primátor.
Olomouc po dohodě s ukrajinskou stranou přidává i optickou techniku, jako jsou dalekohledy či zařízení pro noční vidění. „Dohodli jsme se s Meoptou Přerov a ještě s jedním tuzemským výrobcem termovizí a dodáme jim tato zařízení přesně podle jejich potřeb,“ doplňuje primátor Žbánek. Uvedenou techniku civilní obrana v Černivcích potřebuje kvůli ochraně před ruskými diverzanty.
Od úterý funguje v Olomouci rovněž informační telefonní linka 585 513 392 v informačním centru a na odboru sociálních věcí je pověřená koordinátorka pomoci Ukrajincům. Ta již v úterý řešila první žádosti o pomoc ze strany dvou ukrajinských maminek s dětmi, které dorazily do Olomouce.
Připraveno je i ubytování. „Moc mě těší, že teď pomáhá každý,“ uvedl náměstek primátora, odpovědný za ochranu obyvatel, Martin Major. „Prostory evakuačního střediska na Tererově náměstí v době klidu a míru využívá olomoucký oddíl juda. Mladí judisté teď odešli a odbor ochrany zde během krátké doby připravil velmi slušně vybavené centrum pro ubytování válečných uprchlíků. A mladým judistům zase podal pomocnou ruku fotbalový klub Sigma Olomouc, který jim nabídl svou tělocvičnu a zázemí, aby měli i nadále kde trénovat.“
Součástí ubytovacích kapacit v evakuačním středisku na Tererově náměstí jsou i balíčky s hygienickými potřebami. Momentálně na potřebné čeká už 150 hygienických balíčků, které obsahují toaletní papír, dámské hygienické pomůcky, sprchový gel, šampón, antibakteriální gel, papírové kapesníčky, deodorant, pěnu na holení, holítko, gumičku do vlasů, zubní pastu, kartáček na zuby, hygienické ubrousky, hřeben, odličovací tampony, vatové tyčinky, mýdlo a krém.
Město zajišťuje v úzké spolupráci s olomouckým krajem i seznam volných ubytovacích kapacit. V celém kraji je aktuální kapacita zhruba 7500 lůžek.
Dobrovolníci, kteří chtějí přispět k materiální pomoci, mohou přinést věci do dvou hasičských zbrojnic v Olomouci – Černovíře a Olomouci – Chválkovicích v čase od 9:00 do 12:00 a 14:00 do 18:00, prozatím do pátku. Pozor! Přijímat lze opravdu výhradně materiál a pomůcky, uvedené níže v seznamu!
Na radnici se obrací veřejnost i s nabídkami ubytování. Tuto otázku je prozatím v České republice nejvhodnější řešit centrálně, a to prostřednictvím Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra. Na stránce http://www.suz.cz/ubytovani-pro-ukrajinske-rodiny/ jsou základní informace, nabídky ubytovacích kapacit mohou občané či firmy posílat na mail [email protected].
Město spouští informační linku na čísle 585 513 392, v provozu je v pracovní dny a sobotu v době od 9 do 19 hodin, v neděli do 17 hodin. Zde získá zájemce základní informace o tom, kde a jakým způsobem se může zapojit do pomoci. Z důvodu možnosti komunikovat s uprchlíky v jejich mateřském jazyce pomůže informačnímu centru i profesionální ukrajinista. Město rovněž vydá informační letáky a veřejně vystaví bannery se všemi základními informacemi a kontakty. Spuštěna byla i webová stránka https://www.olomouc.eu/ukrajina