Z řad veřejnosti se množí dotazy na rozmístění a použitelnost krytů civilní ochrany v Olomouci. Ačkoli mnoho z původních již neslouží svému účelu, v případě vojenského útoku lze využít také tzv. místa improvizovaného ukrytí.
S ohledem na dosavadní bezpečnostní situaci v Evropě po roce 1989 se v aktuální státem schválené koncepci ochrany obyvatel nepředpokládá ukrytí obyvatelstva v důsledku vojenského útoku. Kryty a místa improvizovaného ukrytí provozovaná před rokem 1989 jsou buď v držení soukromých vlastníků a ke svému původnímu účelu se již více než 30 let nepoužívají, nebo se jedná o objekty ve školských zařízeních či veřejných budovách, které se sice udržují, ale jsou aktuálně využívané k jiným účelům. Tyto objekty principiálně mohou sloužit k improvizovanému ukrytí podobně jako i jiná další místa, u kterých lze využít vhodné konstrukční vlastnosti staveb (podchody, podzemní garáže apod.).
Dnes ráno na jednání bezpečnostní rady města pověřil primátor hasičský záchranný sbor a odbor ochrany olomouckého magistrátu prověřit a zmapovat stálé kryty využitelné pro civilní ochranu i místa vhodná a použitelná k improvizovanému ukrytí.
Aktivace stálých krytů i míst improvizovaného ukrytí se předpokládá až v případě reálné vojenské hrozby. V této chvíli bude docházet pouze k jejich monitoringu a zmapování stavebně technického stavu.