I přes každoroční varování hasičů dochází v období Vánoc a Silvestra k řadě tragických událostí, při kterých se zraní desítky osob a materiální škody dosahují miliónů korun. „Zamyslete se proto nad požární bezpečností u vás doma, abyste se do této smutné statistiky nezařadili i vy,“ nabádají olomoučtí hasiči.
Svíčky a prskavky
Mnoho z nás si sváteční večery zpříjemní zapálením svíčky. Lidé si však v této souvislosti neuvědomují, že plamen svíčky je otevřený oheň, který může způsobit požár. Pokud tedy svíčky doma zapálíte, dbejte na to, abyste je vždy řádně uhasili a nikdy neopustili byt či dům, dokud nedohoří. Pečlivě také volte místo, na které svíčku položíte (ideální je stabilní nehořlavá podložka). Pamatujte na bezpečnou vzdálenost svíčky od hořících předmětů, kterými jsou naše domácnosti přeplněné (sedačky, závěsy, záclony, apod.). Myslete také na děti a domácí mazlíčky, aby nikdy nezůstali s hořící svíčkou v místnosti sami. Stačí totiž chvilka nepozornosti a neštěstí je tady.
Mnoho z nás si také o Vánocích zdobí stromeček prskavkami. I v tomto případě pamatujte, že prskavka je otevřený oheň, který může způsobit požár.
Adventní věnce
Požáry adventních věnců jsou poměrně časté a hasiči se s těmito případy setkávají každý rok. Pamatujte, že adventní věnce se svíčkami, které nejsou opatřeny nehořlavou podložkou bránící kontaktu svíčky s věncem, jsou určeny pouze k dekoraci a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám pak věnec vzplane, je příliš vysoké.
Rizikové jsou také věnce, které si lidé dělají sami doma. Každoročně řeší hasiči požáry adventních věnců, na kterých byl například špatně přilepený držák na svíčku, nebo bylo moc chvojí kolem svíček, které se následně vznítilo.
Vánoční stromečky
To samozřejmě platí i pro vánoční stromky. Někdo má rád klasické svíčky na stromečku. Jedná se však o otevřený oheň a vznícení jehličí či záclony je otázkou okamžiku a neštěstí je hotové. Tam, kde budete používat elektrické svíčky, kupujte raději značkové výrobky, které mají potřebnou certifikaci a jsou opatřeny návodem na použití v českém jazyce. Budete tak mít větší jistotu, že nedojde k požáru od elektrické instalace.
Vaření a pečení
Vánoce jsou také obdobím pečení a vaření. Nenechávejte bez dozoru otevřený plamen plynového sporáku a dbejte zvýšené opatrnosti při vaření, aby nedocházelo ke vznícení připravovaných potravin. Pamatujte, že např. horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může snadno dojít k popálení. Pokud se vám na pánvi vznítí potraviny, nejlepší je pánev zakrýt pokličkou a oheň tak udusit, případně použít hasicí přístroj s náplní určenou speciálně na jedlý olej. Než ale začnete požár hasit, jako první vypněte přívod energie (plyn, elektřinu).
Statistika výjezdů HZS Olomouckého kraje v průběhu vánočních svátků