Meteorologové varují před silným deštěm, který může zejména v povodí horní Moravy zvednout hladiny řek. Pro Olomoucký kraj vyhlásili povodňové ohrožení. Silný déšť bude trápit hlavně východ území až do neděle, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Intenzivní srážky doprovázejí prohlubující se tlakovou níži s výrazným frontálním rozhraním, která postupuje přes střední Evropu k severovýchodu. V pátek a v sobotu bude v celé České republice převážně zataženo s deštěm.
"Celkové úhrny srážek se budou pohybovat od 10 mm do 40 mm, ojediněle kolem 50 mm, v oblasti Orlických hor a Jeseníků až 80 mm," píše se v předpovědi ČHMÚ s tím, že ve východní polovině republiky se očekávají místy bouřky, ojediněle doprovázené srážkovými úhrny kolem 60 mm, kroupami a nárazovým větrem o rychlosti kolem 90 km/h."Vzhledem k meteorologické předpovědi očekáváme výrazné vzestupy hladin toků v povodí horní Moravy, s možností dosažení druhého stupně povodňové aktivity, ojediněle i třetího stupně povodňové aktivity. Dále na tocích v jihovýchodních a severovýchodních Čechách a na Moravě s možností dosažení prvního, ojediněle 2. SPA," doplňuje výstražná zpráva.
Podle ČHMÚ mohou přívalové srážky způsobit prudké krátkodobé rozvodnění malých toků, potoků, nebo i jindy suchých koryt. Voda může zatopit sklepy, garáže, níže položené byty či komunikace.
Doporučení ke zmírnění následků jevů
Pro omezení škod větrem na majetku je třeba zabezpečit okna, skleníky, lehčí věci, ukotvit stavební jeřáby apod. Zastihne-li nás bouřka v krajině, je třeba vyhledat nižší polohy (ale pozor na jejich zatopení), nikoli však v blízkosti větších stromů, stožárů apod. Nutno dávat pozor i na možnost pádu drátů elektrických rozvodů. Při silném dešti dostatečně snížit rychlost jízdy autem, při delším trvání deště může dojít k průtoku vody přes komunikace, k jejich zatopení nebo i podemletí, k sesuvům půdy apod. Při pobytu na vodní hladině (jako plavci, na člunu apod.) dostat se co nejrychleji na břeh. Sledovat vývoj situace a jeho další prognózu.