Odbor ochrany MMOl
Telefon: 588 488 521
[email protected]
Vážení občané,
obracíme se na Vás s žádostí o spolupráci při zpracování povodňových plánů nemovitostí. V současné době připravujeme digitální povodňový plán města Olomouce, o jehož podrobnostech, účelu a přínosech se dozvíte v níže uvedených kapitolách.
Nedílnou součástí povodňového plánu jsou i povodňové plány ohrožených nemovitostí, které zpracovávají jejich vlastníci. Obracíme se proto na Vás s žádostí o vyplnění příslušného formuláře, který se zobrazí po zadání adresy Vaší nemovitosti ve „vyhledávači nemovitostí v záplavovém území“. Pro jeho vyplnění můžete využít níže uvedené vzory a příručky.
Vyplněné formuláře je možné zaslat elektronicky na e-mailovou adresu: [email protected] a nebo je lze osobně předat na detašovaných pracovištích, podatelně magistrátu nebo na odboru ochrany. Pokud ve Vašem okolí znáte další povodněmi ohrožené obyvatele, kteří nemají potřebné informace, upozorněte je, prosím, na tuto výzvu. Jelikož Vaše povodňové plány nemovitostí budou nedílnou součástí Digitálního povodňového plánu statutárního města Olomouce, žádáme Vás o jejich zpracování a odevzdání nejpozději do 20.12. 2013.
V případě nejasností, dotazů či ověření si povinnosti zpracování povodňového plánu Vaší nemovitosti se prosím obracejte na pracovníky odboru ochrany uvedené v kapitole „kontakty“.
Vážení spoluobčané, děkujeme Vám za pomoc při zpracování digitálního povodňového plánu města.
TIP 1: U vyhledané nemovitosti se Vám zobrazí i předvyplněný formulář ke stažení.
TIP 2: V případě, že Vaše adresa nemovitosti nebyla nalezena, nejste v záplavové oblasti.
Povodňový plán statutárního města Olomouce a správního obvodu obce s rozšířenou působností Olomouc zpracovávají dle § 71 odst. 3, zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů, povodňové orgány jako preventivní opatření ochrany před povodněmi. Povodňový plán je základním dokumentem pro řízení povodňové ochrany, který určuje a řeší organizační a technická opatření.
Digitální povodňový plán soustřeďuje na jednom místě všechny dostupné informace související s ochranou před povodněmi a plánováním pro případ krizové povodňové situace. Propojuje textové, datové a mapové informace hypertextovými odkazy. Usnadňuje tak vyhledání a používání těchto informací co nejjednodušší formou s pomocí běžných webových prohlížečů. Výhodou je dále jednodušší správa a aktualizace dat a jejich snadná dostupnost povodňovým orgánům.
Díky těmto výhodám bude rovněž snazší dostupnost tohoto klíčového dokumentu pro veřejnost. Občané města se tak budou moci podrobněji seznámit s charakteristikou území, jeho riziky jakož i připravenými opatřeními v oblasti protipovodňové ochrany.
Povinnost zpracovat povodňový plán mají dle § 71 odst. 4 vodního zákona, všichni vlastníci nemovitostí ve stanoveném záplavovém území. Tato povinnost se vztahuje na stavby přímo ohrožené povodněmi nebo stavby, které mohou zhoršit průběh povodně. Vlastníci zpracovávají povodňové plány pro svojí potřebu a pro součinnost s povodňovým orgánem obce.
Existují dva hlavní důvody pro zpracování povodňového plánu nemovitosti. Za prvé vlastník nemovitosti získá dokument popisující základní činnosti a kontaktní údaje pro případ hrozící povodně. Tento plán by měl obsahovat přehled opatření a činností vedoucí k zabezpečení vlastní nemovitosti před nepříznivými účinky povodně (např. evakuace materiálu a vozidel, zabezpečení přípojek energií apod.) a ochrany životů a zdraví obyvatel nemovitosti (např. přehled léků v případě evakuace, zabezpečení základních potřeb a hygienických podmínek aj.).
Druhým významným důvodem je získání uceleného souboru informací o nemovitostech a jejich charakteru. Tyto údaje jsou velmi důležité pro povodňové orgány při přípravě organizačních a technických opatření v okamžiku hrozící povodně (např. při organizaci evakuace a zabezpečení nouzového ubytování).
Pro zpracování povodňových plánů nemovitostí můžete využít vzory nebo příručky.
Jelikož Vaše povodňové plány nemovitostí budou nedílnou součástí Digitálního plánu statutárního města Olomouce, žádáme Vás o jejich zpracování a odevzdání nejpozději do 20.12. 2013.
Právnické a podnikající fyzické osoby jako vlastníci pozemků a staveb, které se nacházejí v záplavovém území nebo zhoršují průběh povodně zpracovávají povodňové plány podle § 71 odst. 4 (nebo jim byla uložena podle § 71 odst. 5) zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů.
Povodňový plán právnické nebo podnikající fyzické osoby řeší přípravu a stanoví organizační, operativní, technická a provozní opatření směřující k záchraně osob – zaměstnanců, materiálních hodnot daného objektu, ukončení pracovních procesů, zabezpečení nebezpečných látek ohrožujících životní prostředí a odplavitelného materiálu. Jedná se především o opatření využívající vlastních sil a prostředků.
Povodňové plány právnických a podnikajících fyzických osob se zpracovávají individuálně podle povahy provozně technologických procesů daného subjektu.
Obsah povodňového plánu upravuje § 71 odst. 2 zákona o vodách a dále odvětvová norma TNV 75 2931.
Další povinnosti právnických a podnikajících fyzických osob na úseku povodňové ochrany upravuje § 85 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů.
Podrobnější informace a vzory Vám poskytnou pracovníci odboru ochrany na tel. číslech: 588 488 531, 588 488 534, 588 488 530, 588 488 524 a nebo na e-mailové adrese: [email protected].
Město Olomouc v průběhu 20. století zasáhlo celkem 11 povodní, přičemž ta v červenci roku 1997 překonala všechny dosud historicky známé povodně. Jelikož se jednalo o povodeň, která svým rozsahem překonala veškeré měřící profily, byla její kulminace stanovena podle zaplaveného území na úrovni průtoku 784 m3.s-1 (Q=784 m3/s). Bezprostředně po povodni v roce 1997 byly vyhodnoceny vlivy záplav na katastrální území města a vypracována nová mapa rozlivu, který je na cca 1/3 území města.
V roce 1999 zadalo statutární město Olomouc zpracování „Technicko-ekonomické studie zvýšení kapacity koryta řeky Moravy“. Řešitelem byl vybrán AQUATIS a.s. Brno (nyní Pöyry Environment a.s.). Na zpracování této studie se podílelo Povodí Moravy, s.p. a DHI Hydroinform a.s.
Ekonomické posouzení protipovodňové ochrany Olomouce vypracovalo Povodí Moravy v září roku 2001. Z výsledků analýzy vyplynulo, že protipovodňovou ochranu je rentabilní plánovat pro úroveň průtoku 650 m3.s-1 (Q = 650 m3/s). Samotná protipovodňová ochrana chránící město Olomouc byla naplánována na 3 samostatné etapy, které zajistí komplexní ochranu města Olomouce.
Řešení protipovodňové ochrany Olomouce bylo věnováno značné úsilí. Vyhodnoceny byly podklady protipovodňové ochrany z hlediska vnějších vztahů, komplexního řešení celého povodí řeky Moravy, ekonomických přínosů ochrany v porovnání s investičními náklady. Souběžně byla plánována ochrana stokové sítě, zdrojů podzemní vody, ekologické řešení a urbanistické začlenění do struktury města. Řešení protipovodňové ochrany Olomouce je zapracováno do územního plánu města.
Budování hrází však nejsou jediná opatření protipovodňové ochrany. Jeho nedílnou součástí jsou i opatření organizační, společně se systémem monitoringu a varování. Statutární město Olomouc věnovalo značnou pozornost i těmto oblastem protipovodňové ochrany.
Přípravou a průběžným zajišťováním organizačních opaření systému protipovodňové ochrany Olomouce byl pověřen odbor ochrany. Soubor organizačních opatření, který řeší situace v případě nebezpečí povodně, za povodně a po povodni popisuje Povodňový plán města.
Povodňový plán města byl aktualizován bezprostředně po povodni v roce 1997. Nejvýznamnější úpravy povodňového plánu přichází s legislativní změnou, doprovázenou reformou stání správy v letech 2001 a 2002. Jeho dnešní podoba vychází z aktualizace roku 2004, kdy bylo pro město Olomouc stanovené oficiální záplavové území. Další vývoj tohoto klíčového dokumentu města přichází v roce 2010, kdy bylo rozhodnuto o zpracování projektu „Digitální povodňový plán, monitoring a systém varování“ v rámci připravované výzvy operačního programu „Životní prostředí“. Nedílnou součástí digitálních povodňových plánů jsou i povodňové plány nemovitostí. Zpracování a představení této nové podoby veřejnosti předpokládáme v I. polovině roku 2014.
Navazující systém monitoringu a varování je další klíčové opatření konceptu protipovodňové ochrany. Právě rok 1997 ukázal, že bez kvalitních informací o vývoji stavu průtoků nad Olomoucí, předpovědní služby a možnosti vyrozumět obyvatele o hrozícím nebezpečí není řízení povodňové ochrany prakticky možné.
Statutární město Olomouc již od roku 1998 realizovalo projekt instalace vodočetných latí na vybraných profilech řeky Moravy. Vodočty byly umístěny u mostů Chomoutov, Černovír, Bristol, Velkomoravská a mostu U Dětského domova. Údaje na vodočetných latích jsou doplněny o tabulky s vyznačením tří stupňů povodňové aktivity, údaj o stoleté vodě a výšce vody při povodni v červenci 1997. V roce 2012 bylo provedeno nové reflexní značení uvedených vodočtů. Součástí budovaného systému byla i instalace dvou automatických monitorovacích stanic na řece Moravě v profilu Hynkov a Bystřici v profilu Velká Bystřice.
Tyto stanice umožňují získávat měřená data pomocí dálkového přístupu. V rámci projektu digitálního plánu byl vybudován třetí profil pro Trusovický potok v profilu Bohuňovice. Informace z těchto sond je možné si prohlédnout na adrese www.hladiny.cz.
V rámci projektu digitálního povodňového plánu byla realizována obměna posledních dvou sirén staršího typu za nové. Jednalo se o části Svatý Kopeček a Nedvězí, kde hrozí potencionální nebezpečí vzniku přívalových srážek. Nové sirény, na rozdíl od stávajících rotačních, umožňují vyrozumět obyvatelstvo prostřednictvím varovných signálů a formou hlasových zpráv uložených v paměti sirény, a to dokonce i cizojazyčně.
Další součástí projektu digitálního plánu bylo vytvoření vlastní sítě srážkoměrných stanic, které monitorují území města Olomouce v místech, kde v uplynulém období došlo k projevu „bleskových“ povodní anebo kde toto nebezpečí potencionálně hrozí. Tato zařízení zajistí včasné varování havarijní služby města Olomouce a umožní tak zahájení preventivních opatření. Koncem letošního roku budou zahájeny práce na tzv. rizikové analýze území, jejímž výstupem bude identifikace kritických bodů s rizikem vzniku bleskové povodně.
Povodňová ochrana je velmi širokou problematikou. Z uvedeného důvodu jsme pro Vás připravili níže uvedený přehled článků, které se této problematice v minulosti věnovaly.
Magistrát města Olomouce | Odbor ochrany
Palackého 14 | 779 11 Olomouc
E-mail: [email protected]
Kontaktní osoby:
Horní náměstí 283 | podloubí radnice
denně od 09:00 do 19:00
Tel.: 585 513 385
Městská část | Ulice | Úřední hodiny | Telefon |
---|---|---|---|
Černovír | U staré Moravy 1 |
Pondělí 08:00 - 12:00 | 13:00 - 17:00
Úterý 13:00 - 16:00 |
585 234 598 |
Holice | Náves Svobody 41 |
Pondělí 08:00 - 12:00 | 13:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 12:00 |
585 313 505 |
Chomoutov | Horecká 2 |
Pondělí 08:00 - 12:00 | 13:00 - 17:00
Úterý 13:00 - 16:00 |
585 155 429 |
Nemilany | Lidická 31 |
Středa 08:00 - 12:00 | 13:00 - 17:00
Čtvrtek 13:00 - 17:00 Pátek 08:00 - 12:00 |
585 412 686 |
Slavonín | Kyselovská 74 |
Pondělí 08:00 - 12:00 | 13:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 12:00 13:00 - 16:00 |
585 412 735 |
Bližší informace jak se zachovat v případě nebezpečí povodně, za povodně a po povodni společně s dalšími doporučeními v souvislosti s jinými typy mimořádných událostí naleznete v elektronických příručkách na níže uvedených odkazech.