Aktuality >> Výstrahy ČHMÚ

Vedra vystřídají silné bouřky

30. července 2019 (út)

Horko a vysoké teploty střídá bouřkové počasí s možností přívalových srážek s kroupami. Ojediněle silné bouřky, v nichž mohou nárazy větru dosáhnout kolem 70 km/h a napršet až 45 mm srážek, předpovídají meteorologové už v průběhu úterý 30. července zejména ve východní polovině území.

Především ve středu 31. července pak meteorologové varují před silnými, ve východní polovině území i velmi silnými bouřkami. Přívalové srážky s kroupami mohou dosáhnout úhrnů kolem 60 mm a nárazy větru kolem 70 km/h. Bouřková činnost bude nejsilnější v odpoledních a večerních hodinách.

Doporučení ke zmírnění následků doprovodných jevů bouřek:

  • v oblastech zasažených přívalovými srážkami lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů, podemletí komunikací apod.,
  • nárazy větru mohou lámat větve a vyvracet stromy. V důsledku toho lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod.
  • pro omezení škod silným nárazovým větrem je třeba zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky), zabezpečit skleníky apod.,
  • nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

Bližší informace na: http://www.chmi.cz/

30. července 2019 (út)
© Statutární město Olomouc