Obyvatelstvo je v případě hrozby nebo vzniku mimořádné události (typu chemický poplach, radiační poplach, živelné pohromy, ekologické havárie, hromadné dopravní nehody, nebezpečí zátopové vlny) varováno prostřednictvím varovného signálu „Všeobecná výstraha“.
Signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může zaznít třikrát po sobě v cca tříminutových intervalech. Po tomto signálu následuje mluvená varovná informace, kterou se sdělují obyvatelstvu prvotní údaje o charakteru hrozícího nebezpečí. K poskytování varovné informace se využívají elektronické koncové prvky varování, které jsou schopné mluvenou informaci reprodukovat.
Při provádění varování mají složky IZS, případně starosta obce či hejtman kraje (dle zákona o IZS) právo vstoupit do hromadných sdělovacích prostředků a informovat obyvatelstvo prostřednictvím televize a rozhlasu. Tísňové informace je možné předat obyvatelstvu také koncovými prvky varování (VIS), které umožňují přímý hlasový vstup, vozidly složek integrovaného záchranného systému nebo jiným vhodným způsobem. V případě potřeby při závažné mimořádné události může Hasičský záchranný sbor ČR informovat obyvatelstvo prostřednictvím hromadného rozeslání zpráv SMS.
Magistrát města Olomouc, odbor ochrany
Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje
Městská policie
Jednotky sboru dobrovolných hasičů
a další orgány státní správy
09. Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
Aktuální informace o mimořádných událostech jsou zveřejňovány především na internetových stránkách města www.olomouc.eu, dále prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků (Český rozhlas Olomouc, další regionální rozhlasové a televizní stanice) světelných tabulí a rozhlasových vozů. V případě nutnosti varování obyvatel před hrozícím nebezpečím jsou obyvatelé varováni prostřednictvím varovného informačního systému města Olomouce, který přenáší nejen signál všeobecné výstrahy ale i verbální informaci.
Doplňující informace je možno získat na telefonních číslech:
588 488 521 (odbor ochrany, sekretariát),
585 513 211 (ostraha radnice),
585 513 385 a 392 (infocentrum v podloubí radnice),
585 209 540 (dispečink městské policie).
Při mimořádných událostech velkého rozsahu jsou zřizovány také bezplatné telefonní linky, informace jsou vyvěšovány v povodňových vitrínách (případně vitrínách komisí městských částí), na autobusových zastávkách, v dopravních prostředcích, mohou být využity informační elektronické tabule MHD. Hlášení v ohrožených oblastech mohou být prováděna také rozhlasovými vozy a megafony zásahových složek. V případě nutnosti varování obyvatel před hrozícím nebezpečím jsou obyvatelé varováni prostřednictvím varovného informačního systému města Olomouce, který přenáší nejen signál všeobecné výstrahy ale i verbální informaci.
V případě vyhlášení evakuace mít připravené evakuační zavazadlo (Pokud se bude jednat o evakuaci krátkodobou, vzít s sebou pouze doklady, peníze a léky).
11. Formuláře
Formuláře nejsou stanoveny.
12. Správní a jiné poplatky
Poplatky nejsou stanoveny.
13. Lhůty pro vyřízení
Lhůty nejsou stanoveny.
14. Další účastníci
Ostatní složky IZS.
15. Návazné činnosti
Činnosti budou určeny dle rozsahu události a konkrétní situace.
17. Právní předpisy
Zákon č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, v platném znění
Zákon č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), v platném znění
Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), v platném znění
Zákon č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), v platném znění
Zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon)
18. Související právní předpisy
Vyhláška č. 380/2002 Sb., k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva