Aktuality >> Výstrahy ČHMÚ

Meteorologové varují před bouřkami

7. srpna 2019 (st)

V průběhu dnešních odpoledních a večerních hodin očekáváme ojedinělý výskyt velmi silných bouřek s přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 40 mm, kroupami nad 2 cm a nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h). V kombinaci s vydatnějším deštěm může v celkovém úhrnu ojediněle spadnout 40 až 70 mm srážek. 

Výstraha je vydána s platností od 7. 8. 2019 12:00 do 8. 8. 2019 03:00

Doporučení ke zmírnění následků jevů bouřek:

  • Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod.
  • Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami.
  • Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod.
  • Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.
  • Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.
7. srpna 2019 (st)
© Statutární město Olomouc