Aktuality >> Výstrahy ČHMÚ

Tísňové linky

  • Tísňová linka: 112
  • Hasiči: 150
  • Záchranná služba: 155
  • Městská policie: 156
  • Policie: 158

Odbor ochrany MMOl
Telefon: 588 488 521
odb.ochrany@olomouc.eu

Počasí

Hladiny řek se zvýší jen mírně

16. dubna 2013 (út)

Vzhledem ke změně počasí a výrazně vyšším teplotám odtává sníh na hřebenech Jeseníků rychleji. Situaci proto s ohledem na stav hladin řek sledují pracovníci odboru ochrany magistrátu a okolnosti odtávání sněhu konzultují společně se správcem toku – Povodím Moravy s.p.

Zásoby vody ve sněhu k 16.04.2013

Počasí v minulém týdnu bylo ovlivňováno tlakovou níží na západě a několika po sobě jdoucími okluzními frontami. Ke konci období se k nám od západu rozšířila tlaková výše. Převažovalo oblačno až zataženo, během víkendu bylo jasno až polojasno. Teploty se postupně zvyšovaly. V důsledku relativně vysokých denních teplot se sněhová pokrývka výrazně snížila. Souvislá sněhová pokrývka se vyskytuje již jen na horách, ve středních polohách jen ojediněle a nesouvisle. Nejvyšší sněhová pokrývka k 16. 4. 2013 je na hřebenech Jeseníků, od 50 do 160 cm.

Očekávaný vývoj:

V následujících dnech bude pokračovat odtávání sněhové pokrývky v horských oblastech. Koncem týdne očekáváme srážky, které na horách budou postupně přecházet do sněhových a zároveň se jejich intenzita sníží. Zásoby vody ve sněhu se budou snižovat.

S ohledem na vývoj počasí nepředpokládáme pro uvedené období vznik povodňových jevů na správním území ORP Olomouc. Situace je nadále průběžně monitorována pracovníky odboru ochrany a konzultována se správcem toku – Povodí Moravy s.p. Další informace naleznete na stránkách Povodí Moravy www.pmo.cz a stránkách Českého hydrometeorologického ústavu www.chmi.cz.

Fotografie

16. dubna 2013 (út)
© Statutární město Olomouc